Tvirtesnių santykių kūrimas ir bendruomeniškumo puoselėjimas

3 min read

Mes esame socialinės būtybės – socialinio ryšio jausmas yra vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių. Dažnai manome, kad norime pinigų, galios, šlovės, grožio ar amžinos jaunystės, tačiau daugumos šių norų esmė yra poreikis kažkam ar kažkur priklausyti, būti priimtam, užmegzti ryšį su kitais, mylėti ir būti mylimam.

Daugybė tyrimų teigia, kad tvirti santykiai gerina fizinę ir emocinę savijautą. Jie stiprina mūsų imuninę sistemą, padeda greičiau pasveikti nuo ligų ir netgi gali pailginti mūsų gyvenimą. Žmonės, kurie jaučiasi labiau susiję su kitais, patiria mažiau nerimo ir depresijos simptomų, turi didesnę savivertę ir yra empatiškesni kitiems.

Šiandieninėje visuomenėje mes esame labiau linkę į paviršutiniškus santykius su kitais, ir dėl bendros laiko stokos ir dėl buvimo pasiekiamais 24/7. Dažnai šie ryšiai mūsų netenkina, nes jiems trūksta tvirtumo ir gylio. 
Nors technologijos palengvino bendravimą, jos nepalengvino pačio ryšio gilinimo su kitais. Norint sukurti ir palaikyti tikrus, autentiškus santykius reikia įdėti laiko ir pastangų. O šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje, keletas „senoviškų“ būdų gali tau padėti sustiprinti santykius su kitais. Išbandyk!

Atsakyk į klausimus sąžiningai ir atvirai, bet ne abstrakčiai

Kai kas nors tavęs klausia „Kaip praėjo tavo savaitgalis?“, neatsakyk „gerai“, jei tai buvo 
vienas geriausių tavo savaitgalių, tu sutikai neįtikėtiną žmogų ar pamatei ką nors nepaprastai gražaus. Jei nori jausti artumą su kitais, turi atsiverti.

Vaizdo konferencija vietoje telefono skambučio

Kai dalyvauji video konferencijoje, esi priversta(s) dalyvauti ir tik tada gali išreikšti save ir pamatyti kitą. Tai yra priverstinis mechanizmas būti šią akimirką ir susikoncentruoti į bendravimą.

Kalbėk apie tau svarbius dalykus

Suteik kitiems galimybę sužinoti, kas tau rūpi ir kuo tu tiki. Jei tavo pašnekovai tiki tais 
pačiais dalykais, jie tau tai pasakys. Taip rasi prasmingas bendras temas, ir pajausi stipresnį bendrumo jausmą.

Parodyk pažeidžiamumą

Žmonės nori jausti bendrumą su kitais žmonėmis, o ne su idealais kurie neegzistuoja. Slėpdama(s) savo trūkumus, tavo asmenybė gali pasirodyti šalta ir bejausmė, dėl ko 
daugeliui yra sunku pajausti emocinį bendrumą.

Būk šioje akimirkoje ir klausykis

Mums visiems patinka, kai pokalbio metu esame išklausomi, į mūsų mintis įsiklausoma. 
Geri klausytojai yra tie, kurie susikoncentruoja į pašnekovą, nesiblaško, nebruka savo minčių, nepertraukinėja, nesiūlo patarimų (nebent pašnekovas to paprašo). Tie, kurie nuoširdžiai įsiklauso. Mes visi bent kartą su tokiu žmogumi esame bendravę. Šie pašnekovai traukia. 
Ir nelabai sunku tokiu patapti ir pačiam.

Priimk skirtumus

Žmonių požiūris į pasaulį dažnai nesutampa. Kai mes priimame kito individualumą ir teisę į savo nuomonę, atsiranda kitų noras bendrauti su mumis. 

Padėkok

Vertink tuos, kurie padeda tau augti kaip asmenybei, kurie prajuokina ir įkvepia, kurie pagelbėja ir pataria, kurie paguodžia ir supranta, kurie nusišypso ir nepamiršta tavo gimtadienio. Nepamiršk jiems padėkoti, nes kaip pasakė Mikė Pūkuotukas „Ačiū nieko nekainuoja“.

# 1 // Turėk geresnį pokalbį

Celeste Headlee pasakoja apie puikaus pokalbio sudedamąsias dalis ir taisykles TED Talk konferencijoje.  
Subtitrai lietuvių kalba. Nuorodą rasi paspaudus čia.

https://bit.ly/3fsXAZh

# 2 // Parašyk (ranka) note-it ar laišką

Padėkok už patarimus, pagalbą ar kartu praleistą laiką. Tai parodo dedamas pastangas ir tavo rūpestį kitu. Svarbu padėkoti už kažką konkretaus, kas pakeitė tavo veiksmus į gerą.

# 3 // Užduok įdomių ir prasmingų klausimų už biuro durų

Paklausk kolegų „Kas tave motyvuoja?“, „Kas nutiko šią savaitę, kas tau daug reiškė?“

Tai padės labiau suprasti kitą žmogų, ir stiprinti ryšį su juo. 

# 4 // Kaip kalbėti, kad žmonės norėtų klausytis

Julianas Treasure demonstruoja galingo kalbėjimo praktiką - nuo kelių balso pratimų iki patarimų, kuriais galime remtis, kad mūsų kalba būtų galinga ir keistų pasaulį.
Subtitrai lietuvių kalba.

https://bit.ly/3u6Iywc

# 5 // Nuoširdus ir empatiškas klausymasis

Kritika, vertinimai, patarinėjimai, tardymas, lyginimai su kitais žmonėmis, gėdinimas ar lenktyniavimas („o man buvo taip“) nėra empatija ir retai kažkuo padeda – padeda ryšys ir aktyvus, sąmoningas klausymas. Pokalbio su kitu žmogumi metu lengviau išliksi empatiška(s), jei gebėsi:
.Užduoti atvirus klausimus, kurie neturi tik atsakymo „taip“ arba „ne“
.Nepertraukti ir išklausyti pašnekovą

.Perfrazuoti atsakymus (pakartoti atsakymą savais žodžiais)

.Esant poreikiui, nuraminti ar padrąsinti kitą (pvz., „girdžiu, kad tu jautiesi“)

6 // Artumo skatinimas bendraujant atvirai

Mandy Len Catron šiuolaikinės meilės esėje „Jei nori įsimylėti, daryk tai“ aprašo psichologo Arthur Aron (ir kitų) tyrimą, kuriame tiriama, ar dviejų nebūtinai pažįstamų žmonių artumą galima pagreitinti, užduodant 36 asmeninius klausimus.

https://nyti.ms/3wdEcoO