Kaip įveikti nusivylimą ir neišsipildžiusius lūkesčius


Nusivylimas yra neišvengiama būsena. Suprantama, jog nenusivilti šiandienos pasaulyje yra beveik neįmanoma, kadangi susiduriame su perdėtais aplinkinių lūkesčiais nukreiptais į mus. Iš mūsų tikimasi būti itin sėkmingais darbo sferoje, mus bando įtikinti, jog privalome susirasti “idealų” partnerį, su kuriuo nugyvensime laimingą gyvenimą, mums teigiama jog privalome nusipirkti butą ar pasisitatyti svajonių namą.
Priklausomai nuo to, kaip reaguojame į nusivylimą, dažnai nulemia ir mūsų auklėjimas. Kai kurie iš mūsų siekia jo išvengti, nesukurdami sau didelių lūkesčių, o kiti elgiasi atvirkščiai, susikurdami sunkiai pasiekiamus norus ir tikslus.
Nepriklausomai nuo to, į kurią pusę esame linkę, galime išmokti tinkamai reaguoti į bet kokį nusivylimą. Tai yra įmanoma taikant įveikos strategiją, kuria vadovaujantis galime suprasti kas nutiko, patikrinti ar mūsų lūkesčiai yra pagrįsti, įvertinti mūsų suvokimą ir elgesį ir tokiu būdu ieškoti tinkamų sprendimo būdų. Siūlome išbandyti žemiau pateiktus būdus, kurie gali pagelbėti siekiant sumažinti nusivylimo jausmą dėl praeities, bei pasiruošti ateities įvykiams. Kitaip tariant– reaguodamas ramiau, gebėsi pajusti didesnę pilnatvę.
.Pripažink, kad nusivilti gali visi
Pradėk nuo suvokimo jog ši būsena yra absoliučiai normali. Turbūt niekas per savo gyvenimą nėra nepatyręs nusivylimo. Primink sau, jog tave supa žmonės, kurie išgyvena lygiai tokias pat būsenas. Tokiu būdu suvoksi, jog tai jausti yra absoliučiai normalu.
.Pradėk performuluoti situacijas
Situacijų performulavimas reiškia pažvelgimą į jas objektyviai iš šono. Siekdamas tai įgyvendinti, gali pasikalbėti su kolega, ar artimu žmogumi. Taip pat gali paklausti savęs ar tai man bus svarbu po metų? Po vieno mėnesio? Po savaitės? Dažnu atveju būtent šių klausimų uždavimas, tau padės grįžti į realybę, kuri nebeatrodys tokia baugi. Kitas būdas pažvelgti į situaciją iš šono - užsirašyti dėl ko teko nusivilti. Tokio būdo taikymas siekiant emocijas atskirti nuo tam tikrų įvykių, gali itin praversti siekiant atgauti motyvaciją ir energiją.
.Nutildyk vidinį kritiką
Užuot sau kartojant, jog tam tikra situacija yra blogiausias dalykas , kuris galėjo nutikti, pasistenk nukreipti šį vidinį kritiką į teigiamą situacijos pusę: „Tai jau įvyko, o dabar man reikia išsiaiškinti tolimesnius žingsnius“, arba „Dabar galiu pasielgti kitaip“. Kiekvieną kartą, kai išgirsi save sakant: „Tai pasaulio pabaiga“ arba „Aš to neištversiu“, leisk šioms frazėms tapti būdu, padedančiu į situaciją pažvelgti iš teigiamos perspektyvos.
.Sukurk planą.
Nereikia kurti didžiulių ir ambicingų planų – „Aš persikelsiu į Kosta Riką ir pradėsiu gyvenimą iš naujo“ - nebent turi daug valios ir visas reikiamas galimybes:) Verčiau pradėk užsibrėždamas mažesnį tikslą; nustatyk, ką tikrai gali pasiekti ir užtikrintai link to judėk. Pasiekę užsibrėžtus tikslus, savo mintims netiesiogiai pasakome, jog esame to verti ir galime pasiekti dar didesnių tikslų.
Nepaisant to, kad ir kokia nuvilianti patirtis pastoja mums kelią, svarbu nepamiršti, kad nusivylimas yra neišvengiamas, tačiau kaip į tai reaguosime - kiekvieno iš mūsų pasirinkimas.
# 1 // TED pokalbis // What I learned from 100 days of rejection
Jia Jiang dalinasi savo mintimis ką atrado prašydamas elementarios pagalbos. Paprasčiausias prašymas to, ko nori, gali atverti duris į galimybes, apie kurias anksčiau net nebūtum pagalvojęs. Pasiklausyk šio įkvepiančio pokalbio (anglų kalba).
# 2 // Padėkok sau
Apsvarstyk visas priežastis, dėl kurių esi sau dėkingas. Kiek laiko skiri savęs kritikavimui? O kiek laiko praleidi didžiuodamasis savimi? Tikriausiai tai panašu į santykį 80/20 kritikos naudai,tačiau tai galioja jei esi panašus į daugumą žmonių.
Dažnai tai ateina iš mūsų tėvų, kurie nenorėdami nieko blogo mus nuolat taisydavo kai buvome maži. Taigi mes užaugome jausdami, kad daugelį dalykų darome ne taip, ir su mumis kažkas negerai. Užsirašyk priežastis dėl ko save brangini ir vertini: talentai, asmenybės bruožai, išvaizda ar pavyzdingi poelgiai.
# 3 // Motyvuok save
Gyvenimas tampa šiek tiek paprastesnis, kai suvoki, jog siekiant savų tikslų neišvengiamai iškils naujų iššūkių ir kliūčių.Šie keli papildomi įkvėpimo šaltiniai, pavyzdžiui motyvacinės knygos, gali padėti save motyvuoti. Peržvelk sąrašą šias knygas - galbūt rasi sau tinkamą: čia arba čia.
# 4 // 15 klausimų, kurie tau padės akimirksniu pasijusti užtikrintai
Pasak Emily Roberts, klausimai sau, gali padėti pagerinti savivertę ir pasijusti užtikrintai. Į juos galima atsakyti iš karto arba apmąstyti, jei reikia daugiau laiko. Kuo daugiau laiko praleisi galvodamas apie save tokiu būdu, tuo geriau jausies. Peržiūrėk šiuos patarimus (angliškai).
# 5 // 8 neįgyvendinami lūkesčiai, kurie tave sugniuždys
Tikėjimas savo sėkme, padidina šansus iš tikrųjų to pasiekti. Tai taip pat reiškia, kad siekiant priartinti save teigiamų rezultatų link, privalai atsisakyti klaidingų lūkesčių, kurie tau trukdo. Peržiūrėk šiuos patarimus (angliškai) čia.