Tvarūs naujųjų metų tikslai


Besibaigiantys senieji bei artėjantys naujieji metai daugeliui asocijuojasi su tikslais - tiek iškeltais mums aplinkos, tiek turimais sau patiems. Tačiau kartais prasminga į naujų metų rezoliucijas žvelgti per senųjų metų apžvalgos kampą, fokusuojantis į progresą ir ateinančiais metais planuojant tęsti tai, kas atrodo prasminga. Apie tvarius naujųjų metų tikslus pasakoja Mindletic psichologė Akvilė.
Kodėl svarbu keltis tikslus?
Siekiant nepasiklysti reikalavimuose ir lūkesčiuose labai svarbu kelti sau tikslus, aiškiai žinant kodėl būtent šios specifinės sritys yra mums svarbios. Kasdienybėje tai padeda išsaugoti platesnį situacijos matymą, leidžia nepasimesti kasdieniuose darbuose ir užduotyse, padeda prioretizuoti tai, kas yra svarbiausia. Tikslų turėjimas leidžia prasmingiau susidėlioti kiekvienos dienos prioritetus, skatina aktyviau reikštis turimam potencialui.
Asmeniniai tikslai vs socialinės aplinkos pasufleruoti tikslai
Savų tikslų turėjimas saugo mus nuo svetimų tikslų, kurie nors galbūt ir yra labiau populiarūs, tačiau mums gali būti visiškai neaktualūs. Mus supanti socialinė aplinka bando sufleruoti ko turėtumėme siekti, ir iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti labai patrauklūs siekiai. Visgi, natūralu, jog gali trūkti motyvacijos siekiant kažko, kas mums nėra labai svarbu ar kam net fiziškai neturime tam galimybių. Suprantama, kad laikytis tikslų, kurie yra tiesiog socialiai pageidautini bus sunku, po kažkurio laiko mes juos mesime ir jausimės nusivylę savimi, nors tai niekada ir nebuvo autentiškas mūsų siekis.
Priežastys kodėl gali būti sunku siekti tikslų
Svarbiausia, jog mūsų tikslai būtų kuo konkretesni - sunku laikytis tikslų, kurie yra neaiškiai apibrėžti. Kuo abstraktesnį lūkestį sau išsikelsime, tuo sudėtingiau bus stebėti progresą bei jį išpildyti. Pavyzdžiui, mūsų tikslas šiais metais gali būti pradėti bėgioti. Toks tikslas yra labai abstraktus ir gali būti lengvai atidėtas – kada sau pasakysime, kad jau pradėjome bėgioti? Kai nubėgsime 1 kilometrą per metus? Kai metų pabaigoje nubėgsime maratoną? Akivaizdu, tokia formuluotė mums mažai ką pasako apie patį tikslą. Tačiau, jei mūsų tikslas bus per mėnesį nubėgti 20 kilometrų, mes aiškiai žinosime kiek jau padarėme, kiek mums dar liko ir tai leis geriau planuoti savo sėkmę. Taipogi, svarbu tikslų nepaversti savęs baudimo forma už tai, kad kažko nepadarėme praeityje - tikslai turi būti formuluojami teigiama forma, ne kažką sau draudžiant. Neigiama formuluotė nėra tvari, nes kas kartą apie tai galvodami jausmės kažko sau neleidžiantys ir ilgainiui tai kels vis didesnį pasipriešinimą.
Tikslai darbovietėje
Tikslams darbovietėje galioja lygiai tie patys principai, kaip ir keliantis asmeninius tikslus, tačiau natūralu, kad darbovietėje prioritezuojami organizacijos iškelti uždaviniai. Viena vertus, bendri komandos tikslai gali skatinti artimesnį ir efektyvesnį kolegų bendradarbiavimą, bendrumo jausmą. Kita vertus, darbovietės tikslams, panašiai kaip ir socialiai pageidautiniems, gali pradėti trūkti motyvacijos, todėl svarbus juos papildyti asmeniniais. Organizacijos tikslų sąsaja su asmeniniais tikslais profesinėje erdvėje gali atnešti daugiau pajautimo kaip kiekvienas iš mūsų prisidedam prie savo organizacijos sėkmės. Taipogi, organizacijos sėkmė priklauso ir nuo kiekvieno iš mūsų geros emocinės sveikatos. Tad ateinančiais metais nepamirškite pasirūpinti savimi ir savo poreikiais - su savo vadovu susitarkite dėl jums rūpimų darbo sąlygų, dėl užduočių, kurios atitinka jūsų kompetencijas - taip galėsite būti efektyvūs ir motyvuoti, darbas bus malonesnis ir labiau apibrėžtas
Tinkama tikslų formuluotė
SMART (angl.) šiuo metu viena iš populiariausių technikų padedanti realistiškai keltis ir siekti savo tikslų. Šis pavadinimas yra akronimas padedantis atsiminti svarbiausius kriterijus tikslų kėlimo etape.
S (angl. Specific) Tikslas turi būti konkretus ir tikslus, tai reiškia, jog aiškiai turime žinoti, kaip ir kokiais būdais įgyvendinsime tikslą.
M (angl. Measurable) Išmatuojamas. Konkretūs kriterijai pagal kuriuos galima vertinti, jog tikslas jau pasiektas.
A (angl. achievable) Pasiekiamas. Iškeltas tikslas privalo būti pasiekiamas ir realus įgyvendinti turimais resursais.
R (angl. Relevant) Svarbus. Šis kriterijus reikalauja atsakyti sau ar išsikeltas tikslas man tikrai yra aktualus ir dera su mano vidinėmis nuostatomis
T (angl. Time- bound) Apribotas laike. Tai tam tikros ribos apsaugančios nuo atidėliojimo, padedančios prioritetizuoti išsikeltus tikslus.
Išskaidyti didelius tikslus į mažesnius žingsnelius taipogi gali padėti ir kalendoriai bei darbotvarkės, kurie pasitarnaus vizualizuojant trukmę ir pastangas. Svarbu prisiminti, kad tikslas nėra pasiekiamas per dieną, tai procesas, kurio kiekviena dalis turi būti fiksuota, nepamirštant pasidžiaugti jau pasiektais rezultatais.
Kas yra tvarūs tikslai?
Tvarūs tikslai yra tikslai, kurie patampa įpročiais. Jie įsigyvena į mūsų rutiną bei tampa mūsų identiteto dalimi. Tvarūs tikslai nepasimiršta po pirmojo mėnesio, mes jų aktyviai siekiame visus metus. Tvarių tikslų siekimo procese permainos vyksta ne tik išorėje bet ir mūsų viduje – juk iš tiesų, didžiausių pokyčių bet kurioje srityje galime pasiekti visų pirma keisdami savo mąstyseną, ugdydami pozityvesnį požiūrį į save ir aplinką.
Tad to ir linkime – tvarių, sąmoningai pasirinktų tikslų, kurie neštų prasmingą vidinį ir išorinį pokytį.