Psichologė paaiškina: kas yra psichologas, ir kada galima į jį kreiptis?
Greta Liškauskaitė
LIETUVIŠKI STRAIPSNIAI


Tikriausiai, kiekvienas iš mūsų gyvenime siekiame būti laimingais, sveikais, mylimais, save realizavusiais. Sąrašas kiekvienam – skirtingas ir tikrai ne baigtinis. Tačiau gyvenimas yra neatsiejamas ir nuo kasdienių rūpesčių, sunkumų ar to, ką vadiname krizėmis. Psichologė Greta Liškauskaitė paaiškina, kas yra psichologas, ir kada į jį kreiptis.
Kada kreiptis į psichologą
Taigi ką vadiname krizėmis? Tai gali būti tiek konfliktai mūsų vidiniame pasaulyje, tiek iš išorės ateinantys įvykiai (kaip darbo praradimas, artimojo netektis, skyrybos ir pan.). Į tokias situacijas kiekvienas reaguojame labai skirtingai, tada kartais galime save ir/ar aplinkinius nustebinti pakitusiu savo elgesiu, nuotaikomis.
Kai mums sunku, naudojamės tam tikru savo sukauptu „bagažu“, „atmintine“, ką galėtume daryti, kad sau padėtume. Vienam tai gali būti pokalbis su artimuoju, kitam – pasivaikščiojimas miške. Šie dalykai yra puikūs ir sveiki būdai sprendžiant iškilusią problemą. Tačiau kartais gyvenime atsitinka taip, jog pajaučiame, kad jau išbandyti būdai nesuteikia palengvėjimo, tokio rezultato, kokį norėtume pasiekti.
Galbūt vis dar „persekioja“ slogios nuotaikos, tampa sunku susikaupti, dirbti, mėgautis gyvenimiškais malonumais. Galbūt jaučiate, kad pokalbiuose su artimaisiais jaučiatės neišklausytas, nesuprastas, o gal tiesiog esate „apipilamas“ įvairiais patarimais, kurie, deja, jums visai netinka. Tokiu atveju galima kreiptis į emocinės sveikatos specialistą, pavyzdžiui, psichologą.
Ką Lietuvoje veikia psichologai?
Lietuvoje kvalifikuotais psichologais yra laikomi bakalauro ir magistro studijas psichologijos srityje baigę žmonės, tačiau Lietuvos psichologai nėra medicinos studijas baigę specialistai, todėl jie negali skirti klientams vaistų, diagnozuoti ligų. Tad gali iškilti klausimas, ką veikia šie, dažnai ir medicinos įstaigose sutinkami, specialistai?
Viena iš psichologų veiklos sričių yra individualus psichologinis konsultavimas. Dažnai žmonėms prieš susitikimą su psichologu iškyla įvairių klausimų: ką man reikės daryti? Ar reikia kaip nors pasiruošti? Įprastai, individualios konsultacijos su psichologu yra paprasčiausias pokalbis, todėl į tokias konsultacijas nereikia atsinešti parengto pokalbio plano ar specialiai ruoštis.
Dažniausiai jums svarbūs dalykai, problemos, temos iškyla savaime, pokalbio eigoje, o juk ir žmonės ateina vedami kokio nors konkretaus sunkumo paskatinusio kreiptis.
Psichologinės konsultacijos esmė – emocinės sveikatos gerinimas
Žinoma, nereikėtų susidaryti klaidingo įspūdžio, jog konsultacija su psichologu tėra paprastas pokalbis, kurį gali vesti kiekvienas. Psichologai turi reikiamas žinias apie žmogaus raidą, psichiką ir įgūdžius, kurie padeda žmonėms išsikalbėti, padėti jaustis priimtais ir išgirstais.
Didžioji dalis specialistų nuolatos tobulina savo įgūdžius, gilina žinias seminaruose, konferencijose, kelia kvalifikaciją psichoterapijos mokymų programose ir pan.
Per darbą su psichologu siekiama:
-Kartu atrasti ir išgyventi užslėptus jausmus
-Ieškoti išeities iš susidariusių problemų
-Gilintis į asmenybės unikalumą, stiprybes bei savybes, kurias reikėtų pastiprinti.
Bet kokios psichologinės konsultacijos esmė – gerinti žmogaus emocinę sveikatą, didinti jo pasitikėjimą savimi, savo jėgomis, padėti su viltimi ir pozityvumu žvelgti į ateitį.
Tad, atsakant į klausimą, kas yra psichologas ir kada galima į jį kreiptis, atsakymas yra paprastas: į jį gali kreiptis kiekvienas, kuris nori pagerinti savo emocinę savijautą, geriau pažinti savo asmenybę ir ieškoti išeities iš patiriamų sunkumų.
Lankymasis psichologinėse konsultacijose toli gražu nereiškia, jog turite kokių nors psichikos sutrikimų. Priešingai – kad, ieškote konstruktyvių sprendimų iškilusioms problemoms, turite drąsos prašyti pagalbos, kai jos reikia.